Jdi na obsah Jdi na menu
 


Turecko

3. 9. 2008

Turecko – orient na březích čtyř moří

 

Krásné pláže, teplé moře, dlouhé slunečné léto, nespočet vzácných antických památek a přírodní zázraky – to vše nabízí tato země, která je nadosah.

 

Vody Středozemního moře omývají oblast Antalye, Alanye, Beleku a Side. Tato oblast nabízí široké písčité pláže plné romantiky.

Oblast Marmarisu a Bodrumu omývá moře Egejské a na pobřeží tvoří krásné zátoky obklopené svahy s piniemi.

Mezi Egejský mořem a mořem Černým na severu, která jsou propojena průlivy Bospor a Dardanely se rozlévá moře Marmarské. To je obklopeno ze všech stran tureckými hranicemi. Tyto vody zároveň dělí evropskou část, na které leží i největší město Turecka – Istanbul (11 milionů obyvatel) a část asijskou, která tvoří 97% celkové rozlohy Turecka. Tyto dva kontinenty symbolicky spojuje monumentální Bosporský most.

Hlavním městem Turecka je Ankara (4 miliony obyvatel), která se nachází ve středu země.

 

Vzhledem k poloze země se počasí v různých oblastech výrazně liší. Ve vnitrozemí bývají horká léta a chladné zimy, na pobřeží Středozemního moře  je příjemné, teplé subtropické klima. Koupání je možné od dubna až do listopadu. Teploty v hlavní sezóně vyšplhají na 35°C. Teplota moře bývá koncem srpna cca 28°C.

Vnitrozemí Turecka je tvořeno náhorní plošinou zvanou Anatólie, která je hornatá. Nejvyšší horou je zde bájný Ararat (5165m).

 

Úředním jazykem v Turecku je turečtina. V turistických oblastech se domluvíte i anglicky nebo německy.

 

Místní měna je turecká lira (TL) – tj. asi 12,50 Kč.

 

Váš pobyt na tureckých riviérách můžete obohatit různými výlety. Turecko nabízí překrásné přírodní úkazy jako je například v  Pamukkale. Jedná se  o světoznámé vápencové  terasy s kaskádovitými jezírky. Nebo Kappadokie – oblast tvořenou skalními městy a skalní chrámy v údolí Göreme nebo vodopády Kursunlu.

Třeba navštívíte antická města Perge a Aspendos, Efes, nejznámější centrum poloostrov  Bodrum s bývalým antickým městem Halikarnassos a další.

Pokud strávíte dovolenou v oblasti Side, zajedete si jistě do delfinária v Antályi.

Jistě stojí zato vidět i samotný  Istanbul a spoustu dalších krásných měst a míst, do kterých Vám cestovní kancelář nabídne zájezd.

 

Pokud zatoužíte si z této země přivézt něco na památku, vězte, že Turecko je země koberců.  Koberce jsou velmi oblíbené a lze je koupit za výhodnou cenu. Dobře také koupíte zlato nebo výrobky z kůže. Suvenýrem, který si ale chce z Turecka odvézt snad každý, je oko štěstí, které zde nabízejí obchodníci doslova na každém kroku. Bývá vyrobeno ze skla, zlata, kovu nebo i dřeva. Modré oko přináší štěstí tomu, komu jej darujete.

 

Turecká kuchyně je odlišná od té na kterou jsme zvyklí z domova. Souvisí to  s horkým klimatem. Stravu tvoří převážně zelenina. Nejvydatnější bývá večeře. Podává se k ní předkrm a  hlavní chod. Pije se zejména černý čaj. Z alkoholu ochutnejte pálenku raki.

 

Pro pobyt v Turecku je nutný cestovní pas platný ještě nejméně 3 měsíce po předpokládaném opuštění země. S Tureckem má Česká republika bezvízový styk.

 

Doba letu z České republiky je 2 hod. 40 min. Po příletu musíte počítat s časovým posunem o 1 hodinu dopředu.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Antalya - Arancia Resort