Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tunisko a Djerba

13. 4. 2007

TUNISKO - ZEMĚ DATLÍ, MOŘE A PÍSKU

…země plná barev a kontrastů, koření a vůní zve k návštěvě přírodních krás, starobylých měst a hlavně svých přátelských, usměvavých obyvatel. Právě vítání turistů na pobřeží bylo součástí místních tradic.

Tunisko Vás přivítá s otevřenou náručí. Je oázou klidu a vstřícnost a přátelské chování k místním obyvatelům se jistě vyplatí.

Tato země je jedním z nejoblíbenějších turistických cílů. Je od nás vzdálena pouze 2,5, hodiny letu a její podnebí je ideální pro strávení nerušené dovolené.

Svým návštěvníkům nabízí široké pláže s jemným pískem, vhodné i pro nejmenší, azurové moře, nebe bez mráčků a nezapomenutelný exotický pocit, který je jistě uchvátí,už když vystoupí z letadla.

 

Úředním jazykem je zde arabština. Určitě se ale domluvíte francouzsky, německy nebo anglicky. Je nutný cestovní pas, platný nejméně další 3 měsíce po návratu ze země. Vízum nepožadují, pokud vycestujete s CK.

Místní měna je tuniský dinár – tj. cca 20 Kč. Eura nebo dolary snadno vyměníte ve směnárnách na letišti, ve městě nebo přímo v hotelu.

 

V Tunisku je vhodné dodržovat určitá pravidla  - je zakázáno fotografovat  policejní a vojenské objekty, vládní budovy, nádraží, letiště, další objekty označené vlajkou Tuniska a uniformované osoby. Do mešit je v průběhu modliteb nevěřícím vstup zakázán, stejně tak je zakázáno fotografovat věřící, kteří náboženské rituály provádějí venku.

Co se týká zdraví - zdravotnická zařízení jsou na poměrně vysoké úrovni. Je nutné však uzavření zdravotního pojištění pro zahraničí. Není zapotřebí žádné zvláštní očkování.

Hlavním městem Tuniské republiky je Tunis – město, kde se prolínají středověké čtvrtě s orientální kulturou s vymoženostmi moderní doby. Město bylo vybudováno na ruinách starého Kartága. Pokud navštívíte Tunis, nezapomeňte navštívit jeho starou část – Medinu, Antoniho lázně a Muzeum Bardo.Nedaleko stojí za povšimnutí modrobílé městečko Sidi Bou Said, které se proslavilo natáčením scén ve filmu Angelika, ale zejména výrobou překrásných klecí.

 

Během pobytu Vám bude jistě nabídnuta řada výletů. Určitě stojí za to vidět kouzelné oázy na Sahaře, berberská obydlí vytesaná ve sklalách, či římské koloseum v El Djem.

Z letovisek, které jsou v severněší části Tuniska na poloostrově Cap Bon

určitě vyrazíte na páteční hrnčířské trhy v Nabeulu, nebo do města Hammamet s dobrými nákupními možnostmi, restauracemi a kavárnami.

Pokud chcete hrát golf, zvolte Port El Kantaoui.

Z letovisek v jižní části je pohodlné navštívit třetí největší město Tuniska Sousse, které je nazýváno „Perla Sahelu“. Dále také město Monastir, či malé rybářské městečko Mahdia s jedním z největších rybářských přístavů v zemi.

 

Ať už se rozhodnete pro dovolenou v severní části Tuniska – v Hammametu, jižněji v letovisku Monastir či Sousse, nebo podle mého na nejkrásnějších plážích Tuniska v Mahdii, případně na ostrově Djerba, jistě Vás místní atmosféra pohltí a vy zažijete při mátovém čaji a dobrém tabáku ve vodní dýmce spoustu nezapomenutelných zážitků. 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Tunisko
Tuniská republika leží na jižním pobřeží Středozemního moře mezi Alžírem a Libyí. Hlavním městem je Tunis.

Po celou dobu své historie byla země značně ovlivňována Evropou a je pozoruhodná svojí pokrokovou muslimskou společností.

Tunisko je nám blízko nejen svojí vzdáleností (cca 2,5 hodiny letu z Prahy), ale také pohostinností, historií a svými tradicemi. Rozloha Tuniska činí 162 155 km2. Délka jeho břehu dosahuje 1300 km. (nepočítaje ostrovy). Tunisko má středomořské subtropické klima s horkými léty a mírnými zimami, během nichž spadne většina srážek. Tunisané jsou převážně Arabové smíšení s Berbery a mnoha jinými středomořskými a africkými národy. Prakticky veškeré obyvatelstvo tvoří muslimové - 99,6%, křesťané 0,2%, kdysi rozsáhlá židovská komunita většinou emigrovala.

Státní měna je DINÁR - dělí se na 1000 MILIMŮ.

 

Djerba
Homérův ostrov lotofágů, ostrov Djerba, je dodnes uznáván jako jedno z nejkrásnějších a nejúrodnějších míst v celém Tunisku. Bájného hrdinu a jeho druhy prý ostrov okouzlil natolik, že se zde chtěli usídlit natrvalo. Za pomoci kouzelného lotosu se ocitli ve snovém opojení a nepřáli si nic jiného, než lenošit a odpočívat.

Dnes žije na Djerbě kolem 120.000 obyvatel. Rozloha ostrova je 520 km2 a patří k nejvýznamějším turistickým střediskům Tuniska. Díky vyjímečným klimatickým podmínkám, 320 slunečným dnům v roce, krásné palmové vegetaci, dlouhým písečným plážím a čistému moři splňuje Djerba všechny podmínky pro strávení příjemné a klidné dovolené. Když opustíte areál hotelu, vrátíte se zpět do minulosti. Ve vesnicích pracují hrnčíři, tkalci koberců a řemeslníci zdobící stříbro filigránem. Největší město ostrova Houmt Souk je velmi pitoreskní. Určitě si proto dopřejte procházku jeho malebnými uličkami, návštěvu pevnosti z 15.století, muzea národního umění či některé z četných mešit, kterých je zde více než 250. Oblíbeným cílem turistů je také hrnčířská vesnička Guellala, kde se dodnes vyrábí keramika tradiční metodou. Za návštěvu stojí také místní rybářský přístav. Ostrov je skvělým místem k odpočinku. Vedle kvalitních hotelů zde najdete i golfová hřiště, široké možnosti sportovního vyžití, folklor a diskotéky.

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Hammamet - L´Albatros