Jdi na obsah Jdi na menu
 


Španělsko

3. 9. 2008

Horkokrevné Španělsko – země mnoha tváří

Dobré přírodní podmínky, dlouhé pobřeží s písečnými plážemi a ve vnitrozemí vysokohorské hřebeny – to je nejlepší předpoklad pro rozvoj turismu v této zemi.

Španělsko (oficiální název Španělské království) leží na Pyrenejském poloostrově a zabírá jeho značnou část. Je parlamentní monarchií s hlavou státu králem Juanem Carlosem I. z rodu Bourbonů.

Od roku 1986 tvoří součást Evropské unie a od roku 2002 je zde zavedena měna euro.

Španělsko je zemí neomezených možností, například v Andalusii můžete lyžovat v Sierra Nevada a pak se přemístit na středomořskou pláž nebo překonávat pouště Almerie.

Z hlediska správního členění je Španělsko rozděleno do 17 autonomních oblastí a 2 autonomích měst (Andalusie, Aragonie,  Asturské knížectví, Baleáry, Baskicko, Ceuta, Extramadura, Galicie,  Kanárské ostrovy, Kantábrie, Kastilie a León, Kastilie La Mancha,  Katalánsko, La Rioja, Madrid, Melilla, Murcie,  Navarra, Valencie).

Kromě pevninské části Španělska, která zaujímá převážnou část Pyrenejského poloostrova patří ke Španělsku dvě významná souostroví – Baleárské ostrovy (Mallorca, Menorca, Ibiza a Formentera) a Kanárské ostrovy (Tenerife, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Palma, Gomera a El Hierro).

Hlavním městem je Madrid. Oficiální jazyk je  španělština, další uznávané jazyky - katalánština, galicijština, baskičtina, valencijština.

Španělsko je katolickým státem. Téměř 80% z cca 44 mil. Španělů se považuje za katolíky.

Pro vstup do Španělska vám stačí platný občanský průkaz či pas (při pobytu delším než 90 dnů je třeba se přihlásit na cizinecké policii).

V rámci základní zdravotní péče, na kterou máte nárok v jakékoli zemi Evropské unie, vám stačí Evropský průkaz zdravotního pojištění. V případě potřeby se obraťte na veřejná zdravotnická střediska, nikoliv na soukromá. Léky ve Španělsku jsou obecně dražší než u nás.

Pro řízení automobilu vám stačí platný řidičský průkaz. Je nezbytné mít zelenou kartu. Dodržujte dopravní předpisy - pokuty jsou zde vyšší než u nás a od 1.7.2006 je zaveden bodový systém pro řidiče.

Telefonní předvolba pro Španělsko z České republiky je 0034.
Ze Španělska do Čech je potřeba před klasické telefonní číslo vytočit 00420. Španělé telefonují  hodně. Na ulicích najdete na každém rohu hned několik telefonních budek.

Španělsko je jedna z historicky, ekonomicky i politicky nejdůležitějších zemí Evropy. Ve všech španělských letoviscích jsou dobře organizované služby pro turisty. Tato skutečnost, krásné pláže a kouzlo této země Vám z Vaší dovolené jistě udělá nezapomenutelný zážitek.