Jdi na obsah Jdi na menu
 


Egypt

7. 8. 2008

Egypt – mystická země faraonů, sfing a pyramid

 

… země na břehu Rudého moře plného korálových útesů, moře Středozemního a na Sinajském poloostrově. Záhadná země asi s 74 000 000 obyvateli, která se rozkládá na pomezí Afriky a Asie.

Velkou část  jejího území zaujímá poušť Sahara, Libyjská  a Arabská poušť.

Také díky záplavám z životodárné, druhé nejdelší řeky na světě Nilu (6671m) zde vznikla jedna z nejstarších civilizací. Nil je zde jediným stálým tokem, ostatní obsahují vodu pouze v období dešťů. Strategickou polohu Egypta umocnilo vybudování Suezského průplavu, který spojil Středozemní moře s Indickým oceánem.

 

Pokud se rozhodnete strávit letošní dovolenou právě v Egyptě, bude se vám možná hodit několik informací. Tato země nabízí turistům mnoho kulturních a historických památek nesmírné hodnoty, kvalitní hotely,  nekonečné pláže s rozpáleným pískem a vodní radovánky s bohatým podmořským světem. Rudé moře nabízí nádherné scenérie pro začátečníky i pokročilé, kteří se rozhodnou potápět s některým s mnoha potápěčských center, které zde mají bohaté zkušenosti.

 

Pro pobyt v Egyptě je nutné vízum. Je požadován pas platný nejméně 6 měsíců po ukončení platnosti víza. Vízum lze získat buď na egyptském zastupitelském úřadě v Praze nebo přímo po příletu do země na letišti (zde vše vyřídí většinou CK). Děti do 15 let  - uvedené v pase rodičů, vízum neplatí.

 

Místní měna je egyptská libra (LE) – tj. asi  3,5 Kč . Je vhodné si směnit hotovost v USD nebo EUR. Peníze snadno směníte v hotelích, směnárnách nebo přímo v bankách.

 

Úředním jazykem je zde arabština. Domluvíte se zde ale i anglicky, rusky nebo francouzsky. V turistických oblastech se jistě setkáte s tím, že místní obyvatelé Vám budou rozumět i česky.

Jistě si budete chtít přivézt něco na památku a tak nezapomeňte koupit  pro Egypt typickou květinovou vázu, sošku z alabastru, kabelku nebo nějaký výrobek ze dřeva, které jsou zde velmi kvalitní. Nakupovat můžete v supermarketech nebo na tržištích, kde funguje neodmyslitelné smlouvání. Otevřeno bývá dlouho do noci.

 

Hlavním náboženstvím je zde Islám.

Pamatujte na to, že jsou zde vyžadovány určité společenské normy. Do mešit není povolen vstup v krátkých kalhotách a dlouhé kalhoty a saka vyžadují i některé hotely. Ženy by se měly oblékat do delších šatů s rukávy.

V letních měsících teplota vyšplhá na 50 °C i více.V době našeho červencového pobytu ukazovala rtuť teploměru 58 °C.

Do kufru si však přibalte i teplejší oblečení – večery jsou zde poměrně chladné. Teplé oblečení je vhodné i na výlet do pouště nebo na výstup na horu Sinaj.

Je zde vhodné dodržovat pitný režim – pouze však pít vodu kupovanou, balenou. Je vhodné se  vybavit pro případ, že vás postihnou střevní potíže. Naše léky nezabírají - snad je dobré mít s sebou NORMIX. (Ercefuryl, Endiaron jsou nanic). Ihned po příjezdu si sežeňte jejich lék Antinal. I přesto jsou infekce střev hojné a zákeřné.  

Co se týká zdraví – není nutné žádné zvláštní očkování. V zemi fungují státní nemocnice a na vysoké úrovni soukromá, ikdyž nákladnější zdravotnická zařízení.

V případě zdrav. problémů zaplatíte lékaři hotově max 100 EUR a po návratu do ČR zajdete s vystaveným dokladem o ošetření na svou pojišťovnu. Při vyšších nákladech platby zajistí Cestovní pojišťovna (je nutné se pojistit)

 

Hlavním městem Egyptské arabské republiky je Káhira – fascinující, největší město Afriky. Město, kde se skloubila moderní doba se středověkem. Nejznámějším objektem v islámské části Káhiry je posvátná  Citadela – středověká pevnost, která byla jako jedna z prvních osídlena křesťany. Při návštěvě Káhiry nemůžete vynechat na západním břehu Nilu Gízu. Zde se nachází 3 pyramidy – jeden ze sedmi divů světa. Největší z nich Velká Chufuova (Cheopsova) pyramida měří 137 m . Dominuje zde Sfinga – socha faraona s tělem lva a hlavou člověka, která střeží přístupovou cestu k Racheofově pyramidě.

Káhira také zve k návštěvě Národního muzea, kde je uložen zlatý poklad faraóna Tutanchamona.

 

K dalším nejimpozantnějším památkám v Egyptě patří Chrám boha Amona v Luxoru (Théby či Veset). Ve městě Luxoru  se nachází ohromné množství památek a nejvýznamnější je chrám boha Amona v Karnaku. Na západním břehu Nilu se pak nachází Údolí králů s 60 hrobkami faraonů – tzv. „říše mrtvých“.

 

Egypt však celoročně nabízí hlavně slunce, moře plné korálů a ryb, pláže s kulisou pouštních hor a skvělou relaxaci.

Doba letu z České republiky je cca 4 hod.

Po příletu do Egypta počítejte s časovým posunem o 1 hodinu dopředu.

Pokud je tedy  Vaše volba Egypt – přejeme nezapomenutelné zážitky a klidný let.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Makadi Bay - Le Meridien