Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bulharsko

3. 9. 2008

Bulharsko

- zpět na turistických mapách

 

Tričko s červenou růží, nápisem Bulgarien, pár suvenýrů a hromádku mušliček si mnozí kdysi dávno dovezli na památku z této země. A pak na chvíli turisté jakoby zapomněli.

Dnes je Bulharsko znovu zpět a současnou podobu země, která vsadila na rozvoj turismu můžete porovnat  a zavzpomínat si.

 

Dlouhá, teplá a slunná léta v této zemi jsou znovu lákadlem pro mnoho lidí. Pobřeží je poměrně málo členité.  Záliv najdeme vlastně jen ve Varně a v Burgasu. Černé moře, které omývá krásné pláže je o poznání méně slané než moře Středozemní a rozdíl mezi přílivem a odlivem nepatrný.

 

Bulharsko se rozkládá v jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově na 111 000 km² a jeho povrch zaujímají z velké části horské hřebeny. Od západu na východ  se táhne horské pásmo Stara Planina (česky Staré hory). Nejvyšší hory v Bulharsku leží v horském masivu Rila při západní hranici s Makedonií a Řeckem. Bulharsko sousedí na jihu s Řeckem a na jihovýchodě s Tureckem. Hranici na severu s Rumunskem tvoří převážně řeka Dunaj, která odvádí své vody do Černého moře jehož pobřeží lemuje východ země  s žádanými turistickými cíly – Primorsko,Burgas, Slunečné Pobřeží,Sozopol, Nesebar, Kranovo, Balčik, Varna-třetí největší město Bulharska, Zlaté Písky s výškovými hotely ve svahu moře, nebo nejdražší letovisko Albena 

Populární jsou lyžařská střediska Bansko, Pamporovo a Borovec.

Město Primorsko se stává turisticky nejoblíbenějším městem v Bulharsku  i mezi českými turisty.

 

V roce 2004 země vstoupila do NATO a 1. 1. 2007 do EU.

Většinu obyvatelstva tvoří bulhaři (84%), pak turci, romové.

 

V Bulharsku je měnou leva, které se dělí na 100 stotinek. 1 leva = 13 korun.

Přivezte si s sebou eura. Budete-li měnit leva za koruny, dočkáte se nepříjemného kurzu.

Směnárny jsou v turistických oblastech na každém rohu. Nevýhodně se mění na letišti. Mimo turistické oblasti můžete směnit peníze v bankách (EUR) .

Domluvíte se velmi dobře rusky, velmi špatně německy a anglicky.

Bulharsko je určitě zajímavá země, která nabízí moře, písečné pláže, malebná historická městečka, staré kláštery i moderní letoviska, ale i hory. Je dokonce  levnější než Chorvatsko,  Itálie nebo  Španělsko.

Každý si jistě přijde na své.