Jdi na obsah Jdi na menu
 


Berlín

3. 9. 2008

Berlín

- hlavní město Německa, spolková země  -  vzdálený od Prahy  asi 350 km  leží na severovýchodě země. Je obklopen  spolkovou zemí Braniborsko. Rozkládá se na 891,82km² a žije zde 3 396 990  obyvatel.  Dělí se na 12 obvodů. Městem protéká řeka Spréva. Berlín je nevšedním spojením západu a východu. Město Němců, Turků, Srbů, Arabů, Poláků a Rusů.

Centrem Berlína je Alexanderplatz, náměstí s dominantou televizní věže a chrámem Panny Marie. Místní třída Kurfürstendamm je centrem obchodním, nákupním a kulturním.

Největší berlínské a zároveň Evropské nádraží je Berlin Hauptbahnhof (hlavní nádraží) otevřené v roce 2006. Další důležitá  nádraží jsou Ostbahnhof, Spandau, Südkreuz a Gesundbrunnen.

Berlín momentálně disponuje třemi letišti: Tempelhof, Tegel a Schönefeld.

Městská hromadná doprava patří k nejhustším mezi Evropskými městy.

Berlín se vyznačuje velkým počtem kulturních a vědeckých zařízení, z nichž některé dosáhly velké známosti a popularity i v zahraničí. Z kulturních, uměleckých a vědeckých zařízení a událostí lze jmenovat: mnoho divadel a kabaretů -  tři opery - Státní opera, Německá opera a Komická opera; známá botanická zahrada, dvě zoologické zahrady, jedna z nich se známým akváriem; Národní galerie; Berlínský filmový festival; Love Parade, dnes již světoznámý festival techno-kultury; Karneval kultur, velký průvod městem; Berlínská filharmonie; univerzity - Svobodná univerzita, Humboldtova univerzita a Technická univerzita

Z dalších památek je možno jmenovat Říšský sněm (Reichstag), Braniborskou bránu, světoznámou třídu Unter den Linden, Karl-Marx-Allee, zámek Schloss Charlettenburg, bývalý přechod Checkpoint Charlie, East Side Gallery (zbytek Berlínské zdi), televizní věž Fernsehturm, chrám Berliner Dom a zříceninu kostela Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche, Alexanderplatz (bývalé "východní" centrum města). Berlín se chlubí i rozsáhlými zelenými plochami -  např. Tiergarten.

Berlín má i mnoho památek, souvisejících s berlínskou židovskou obcí. K těm nejznámějším patří Nová synagoga, Židovské muzeum, Židovský památník.

První historicky doložené zmínění Berlína pochází z roku 1244. V padesátých letech min st. odešly z východního do západního Berlína tři miliony lidí. 13.srpna 1961 zablokovala Německá demokratická republika (NDR) všechny cesty přes hranice města a středem postavila tzv. Berlínskou zeď. Zeď protínala tratě tramvají a silnice a na obou stranách vzniklo přísně hlídané území nikoho. Měla zabránit emigraci obyvatel z východu na bohatší západ. Berlínská zeď byla stržena v roce 1990 po pádu komunismu. Berlín se stal hlavním městem SRN.

Spolková země Berlín je vedle Hamburku a Brém jedním ze tří městských států Spolkové republiky Německo. V čele města stojí primátor, volený poslaneckou sněmovnou.

Sjednocený Berlín se v mnoha ohledech stal symbolem nové doby. Hospodářský vývoj je však neuspokojivý, zejména nezaměstnanost je jedna z nejvyšších v Německu.

 

Náhledy fotografií ze složky Berlín

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář