Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rakousko - Vídeň

14. 5. 2008

Vídeň – není jen Straussův valčík

 

Jako  největší a zároveň hlavní město Rakouska je Vídeň jeho kulturním,politickým a také ekonomickým centrem. Současně je Vídeň samostatnou spolkovou zemí, která se člení na 23 okresů. Na rozloze 415 km2 dnes žije asi 1 600 000 obyvatel.

Vídeň je 4. nejnavštěvovanějším evropským městem v Evropě a není se čemu divit. Nabízí totiž svým návštěvníkům spoustu kulturních zážitků a utvrzení, že toto město je opravdu velmi krásné.

 

Vídeň leží při řece Dunaji mezi Alpami a Moravským polem. Za dob Římanů býval na tomto území vojenský tábor Vindobona. Zde také v roce 180 zemřel Marcus Aurelius.

Městská práva nabyla Vídeň roku 1221 za vlády Babenberků a roku 1270 se stala sídlem Habsburků.

 

Městu vévodí gotický Stephansplatz s nádherným dómem sv. Štěpána (Stephansdom – v současné době probíhá rekonstrukce-je však vně přístupný). Stavba byla budována v průběhu 14. a15. století. Veřejnosti je přístupná 137 m vysoká věž, ze které Vás uchvátí pohled na Vídeň z ptačí perspektivy. Uvnitř zaujme zejména vyřezávaný oltář a náhrobek císaře Friedricha III.

Kousek opodál najdeme na ul. Domgasse 5 dům, kde v letech 1784-1789 W.A.Mozart skládal svou Figarovu svatbu.. Vydáte-li se ulicí Jugengasse směrem k vídeňskému kanálu dojdete k nejstarší dochovalé románské stavbě ve Vídni – ke kostelu sv. Ruprechta (Ruprechtskirche).

Třída Kartnerstrasse je plná nejpřepychovějších vídeňských obchodů a spojuje náměstí Stephansplatz s budovou opery. Nedaleko od ní naleznete Neuer Markt – barokní kašnu od M.R.Donnera, kde je vchod do císařské hrobky. Zde jsou uloženy ostatky 12 císařů a 16 císařoven. Nejhonosnější z nich patří Marii Terezii.

 

Do prostoru Hradu (Hofburg), který býval císařským sídlem habsburských vládců, se dostanete hlavním vchodem z náměstí Michaelerplatz. Z celého grandiózního areálu nejvíce zaujme samotné průčelí se zlacenou kupolí. Následně se dostanete na nádvoří In der Burg, kterému vévodí socha císae Josefa I.  Pokud se rozhodnete navštívit klenotnici (Schatzkammer), kde je uložena mj. rakouská císařská koruna či ostatky svatých, dostanete se tam nejlépe přes renesanční Švýcarskou bránu. K Hradu přiléhají z různých stran i jiné zajímavé objekty – Španělská jízdárna – dvorní jezdecká škola  s tradicí delší než 4. století (Spanische Hofreitschule) a vedle ní konirna (Stallburg).

Na náměstí Josefplatz je budova Rakouské národní knihovny. Na konci Hofburgu je Albertina – budova, kde shlédnete nejrozsáhlejší sbírku grafiky na světě.

Hofburg je v současné době sídlem úřadu rakouského spolkového prezidenta.

 

Při prohlídce Schönbrunnu mi jistě dáte za pravdu, že je to  jeden z nejkrásnějších  barokních  zámků na světě. Zámek je bývalou letní rezidencí císařovny Marie Terezie a později Františka Josefa I. a jeho choti Alžběty zvané Sissi. V okolí zámku se nacházejí kouzelné zahrady, které byly spolu se zámkem v roce 1996 zařazeny na Seznam světového dědictví UNESCO. Dále také palmový skleník Palmenhaus nebo nejstarší ZOO na světě

 

 

 

Historické jádro Vídně je velmi obsáhlé a mimo uvedené je vhodné navštivit náměstí

Maria Theresien Platz, kde se do výšky 20 metrů vypíná socha císařovny. Je zde také budova Uměleckohistorického muzea.

Směrem k Západnímu nádraží (Westbahnhof) vede od budovy hlavní nákupní třída – Mariahilfer Strasse, 5 km dlouhá.

 

Až Vás nákupy a vídeňské historické poklady unaví, vydejte se za zábavou do Prátru. Wiener Prater je téměř čtvrtstoletí starý zábavní park, kde jistě zapomenete na všechny starosti a i na to, že Vás při pochůzkách po památkách rozbolely nohy. Dominantou Prátru je 65 metrů vysoké Obří kolo, ze kterého se naskytne

nádherný pohled na město, ale i na ostatní atrakce – strašidelné zámky, jeskyně, kolotoče, herny, automaty, ale i spoustu restaurací a občerstvení plných dobrot.

Můžete se svézt pohádkovou železnicí, na autodromu nebo na horské dráze, sklouznout se na superdlouhých skluzavkách, zasmát se v síních smíchu, zabloudit ve skleněných bludištích, nebo se potočit na starém kolotoči. Nezapomeňte na Planetárium nebo na Museum Prátru. Většina atrakcí je otevřena od poloviny března do konce říjne od 10.00 do 01.00 hod. Některé atrakce ( Ruské kolo, strašidelné jeskyně, autodromy, ale i restaurace) jsou otevřeny po celý rok.

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Vídeň

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář