Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bodnutí

19. 4. 2009

Žihadla a štípance

 

Dříve než použijete domácí lék, je nevyhnutelné, abyste s jistotou věděli, co vás poštípalo. Pokud jste zrovna v zahraničí a bodl vás neznámý hmyz, je vhodné vyhledat lékaře.

 

Bodnutí včelou

Odstraňte žihadlo nehtem nebo pomocí pinzety (uchopte žihadlo pod jedovým váčkem). Místo vpichu potřete pastou ze studené vody a jedlé sody. Podráždění také zmírní směs petrželové šťávy a medu – abyste získali šťávu, listy a stonky rozdrťte.

 

Bodnutí vosou

Jablečný ocet nebo citron pomohou  zastavit podráždění a svědění. Smíchejte jablečný ocet s práškem do pečiva a ze směsi vytvořte obklad, který přiložte přímo na ránu.  Studený vlhký sáček čaje je skvělým obkladem – tanin pomáhá zmírnit otok. Také může pomoci pasta s drceného hřebíčku a studené vody. Pokud ve vzácném případě vosu spolknete vypijte pohár vody, do níž jste vmíchali lžičku soli.

 

Štípnutí komárem

Potřete komáří štípance přímo stroužkem česneku, abyste zabránili infekci – kromě toho mají komáři k pachu česneku odpor, takže zbytek stroužku snězte syrový. Med a prášek do pečiva smíchejte dohromady, pomohou zmírnit svědění okolo bodnutí. Místo můžete též  potřít kolečkem citrónu. Abyste zabránili dalším útokům, posypte parapet sušenou levandulí – její vůně komáry zažene. Pokud jste silně poštípaní, je to známka toho, že potřebujete odbourat toxiny z vašeho těla. Zkuste pít bylinkové čaje z kořene pampelišky nebo lopuchu. Připravte si speciální tinkturu z poloviny strouhaného křenu a 600 ml masážního alkoholu, například z běžné francovky. Namočte křen do alkoholu na 2-3 dny. Denně směr protřepejte. Sceďte nastrouhaný křen a tekutinu nalijte do lahve. Směs můžete používat na většinu štípanců a bodnutí i na malá poranění kůže.

 

Popálení medúzou

Polévejte postižené místo 10 min. mořskou vodou. Můžete také přiložit na popálené místo jablečný ocet, alkohol nebo led. Zaručeně  působí rajče, které přiložíme na popálené místo a úleva se dostaví okamžitě (kde vzít ale na pláži rajče, že ano…)

 

Popálení kopřivou

Přiložte listy šťovíku nebo šťávu z kopřivových stonků